کینوا کاشت داشت و برداشت آن

کاشت داشت و برداشت کینوا

بوم شناسی کینوا

گیاه کینوا بومی کشورهای آمریکای جنوبی مانند بولیوی، شیلی و پرو است اما امروزه میتوان درتمام دنیا این گیاه را کشت کرد.

مشخصات گیاه کینوا

ارتفاع این گیاه 1 الی 5/1 متر بسته به فاصله کاشت، نوع رسیدگی و رقابت برای نور دارد و محصول اصلی این گیاه دانه های آن است که به سه رنگ سفید،قرمز و مشکی تقسیم میشود که در ایران رنگ سفید آن مورد استقبال قرار گرفته است و بسیار مغذی می باشد و پروتیین زیادی دارد همچنان از برگ کینوا به عنوان سبزی وبرگ پخته آن نیز استفاده می شود.

خانواده کینوا

با اینکه کینوا یا خاویار گیاهی را به عنوان غله در تمام نقاط جهان کشت میکنند این گیاه از خانواده گرامینه نمی باشد بلکه از خانواده تاج خروسیان است این موضوع کاملا از حالت گل آذین و چینش بذور روی بوته مشخص است.

روش تکثیر کینوا

کینوا از طریق بذر تکثیر و تولید میشود.

دوره کشت کینوا

دوره کشت گیاه کینوا 5 ماهه میباشد اما در بعضی مواقع کمتر از 5 ماه طول میکشد.

مناطق قابل کشت کینوا

کینوا به بی آبی و شوری زمین و اسیدی یا قلیایی بودن خاک و تنش های دمایی  بسیار مقاوم است و از لحاظ تغذیه بسیارقانع می باشد پس در نتیجه در بسیاری از نقاط ایران و کشورهای دیگرقابل کشت است  از طرفی به دلیل اینکه این گیاه کشت و تکثیر بسیار راحتی دارد دانشمندان ناسا در نظر دارند این محصول را در خاکی به غیر از زمین کشت کنند.

مقدار بذر پاشی کینوا در هکتار یا متر مربع

کاشت کینوا در هکتار 8 کیلو گرم میباشد از طرفی به نسبت هر هزار متر 800 گرم و هر متر مربع 8/0 گرم نیاز دارد اما با در نظر گرفتن در صد خطا 1 گرم در متر مربع بذر پاشی مساعد است.

عمق کاشت بذر کینوا

عمق کاشت بذر کینوا باید بین 1 الی 2 سانتیمتر باشد و فاصله کاشت این محصوا 40 الی 60 سانتیمتر میباشد و در بعضی مواقع با دستگاه بذر پاش انجام میشود.

نیاز آبی و آبیاری کینوا

این محصول نیاز آبی بسیار کمی دارد اما اگر بخواهیم تنش بی آبی روی باردهی این گیاه تاثیری نداشته باشد 5 الی 7 مرتبه آبیاری انجام داده که مرحله اول بعد از کاشت، مرحله دوم بعد از 4 برگی که در این مرحله بعد ار آبیاری باید کوددهی شروع شود و مرحله سوم اوایل خرداد، مرحله چهارم و پنجم در تیر ماه و مرحله ششم و هفتم در مرداد انجام می شود.

زمان کاشت کینوا

زمان کاشت کینوا در ایران نیمه دوم اسفند تا پایان فروردین میباشد.

میزان بار دهی کینوا

طبق گزارشاتی که به عمل آمده این محصول 3 الی 5 تن در هکتار باردهی داشته است که اغلب 5 تن بوده است و زیر 5 تن بسیار آمارش کم بوده است.

دمای مورد نیاز کینوا

این گیاه دمای بین 18 الی 25 درجه سانتی گراد را می پسندد اما سرمای 8- درجه سانتیگراد و گرمای طاقت فرسای 37 درجه سانتی گراد را نیز تحمل میکند.

جوانه زنی کینوا

جوانه زنی این گیاه 24 الی 48 ساعت طول میکشد و گیاهچه بعد از 7 الی 9 روز سر از خاک بیرون می آورد.

آفات و بیماری کینوا

آفتهای کینوا کنه ، شته و لارو برگخوار می باشد.
بیماریهای کینوا لکه برگی، پوسیدگی ساقه، دمپینگ آف، کپک پرزدار و باکتری از بیماریهای این گیاه می باشند.

خواص دارویی و فواید گیاه دارویی کینوا

-این گیاه با توجه به پروتیین زیادی که دارد اصلا پروتیین گلوتن ندارد و برای افرادی که نباید گلوتن مصرف کنند توصیه می شود.
-کینوا سرشار از آنتی اکسیدان ها است و بدن را در مقابل سرطان مقاوم می کند.
-کینوا بر خلاف باقی غلات شاخص قند خون پایینی دارد و افراد دیابتی میتوانند با خیال راحت از این محصول استفاده کنند.
-این گیاه فیبر بسیار فراوانی دارد.
-این گیاه منبع مواد معدنی از جمله منیزیم می باشد.
-به کنترل وزن کمک کرده در نتیجه جزو خوراکی های رژیمی میباشد و بسیاری از ورزشکاران امروزه از آن استفاده می کنند.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس ارتباطی ما

آدرس  : تهران ،شهر زیبا ، میدان کودک، کوچه کودک، پلاک 7، واحد 3

تلفن : 09123786303

ایمیل  : info@parsdamon.com

خلاصه فعالیت شرکت کلاته صنعت پارس دامون

شرکت کلاتـه صنعت پارس دامـون که از گذشتـه بـا واردات محصـولات با کیفیـت اروپایی در خدمت کشاورزی این مرز و بوم بوده است ثمره تبادل دانش تولید نهاده های کشاورزی با اتحـادیه اروپـاست و توانسته محصولاتی مطابق با استانداردهای جهانی با کمـک و همفکـری بنگـاه های پژوهشـی اسپانیــا و تکیــه برتـوان متخصـصیـن کشــاورزی ، شیـمی بـا فرمـولاسیــون منحصر به فرد و تکنـولوژی به روز اروپا به همــراه شریـک اروپـایی خود به عنـوان تولید کننده محصولات با کیفیت و صادرات محور درخدمت کشاورزی کشـور عزیزمان ایــران باشد